Keresztény vallások összefoglaló oldala
Ajánlom az oldalt másnak Hozzáadás kedvencekhez
Főoldal Történelem Ünnepek Böngésző Gyermekeknek Galéria Fórum Eseménynaptár Archívum
Keresztény Magyarország Portál - Fórum - "Székelyföldért!!! - CSAKAZÉRTIS!!!" - Vallások összefoglaló oldala! - vallás, egyház, katolikus, református, evangélikus, teológus, templom, szent, egyháztörténelem, ünnep, szertartás, képeslap, fórum, hírek Lajos, Patrícia napja
10 felhasználó online
0 tag, 10 vendég

Képek a galériából

Jézus ábrázolás
v.Nagy Jáno László: Az új várostáblán Szent László katolikus templom
Fórum

Oldalak: Első...34 [5] 67...Utolsó
162. hozzászólás
Létrehozva: 2009-02-20 19:38
Ili
Hitvilág

A nyelv eszközei

„A vajnál simább az ő szája, pedig szívében háborúság van, lágyabbak beszédei az olajnál, pedig éles szablyák azok.” (Zsoltárok 55,22).

Nehéz védekezni a pletyka ellen. Persze nem mindig érdemes védekezni, hiszen ahogy a szél hol erről, hol meg amarról fúj, úgy a pletyka sem mindig ránk irányul. Olyan, mint a szél járása, mint a szél nyomán forgolódó szélkakas.

Az viszont már sokkal nagyobb gond, amikor ahogy a zsoltáros írja, vajnál simább szájú, olaj lágyságú szó-szóló célpontjában állunk. Akinek szívében háborúság dúl, és talán éppen ezért sérelem, félreértés, irigység, kisebbségi érzés miatt kerültünk látómezejébe. Nem direkt háború, nem fair play-n alapuló becsületes, szemtől szembe harc ez, hanem amolyan bozótháború.

Sokszor azt sem tudjuk, ki támad, mivel és miért. A célpont mi vagyunk ugyan, ellenünk irányul a „szép szavak mesterének” hadművelete, de másokon keresztül végzi romboló munkáját. Általában közös ismerősök, kollégák, barátok, vezetők körében. Vaj simasággal, olaj lágysággal veti el közöttük a magocskát, ami aztán egyszerre terebélyes, áthatolhatatlan dzsungellé is sűrűsödhet, növekedhet.

Azt látjuk, hogy aki tegnap mosolygott, az ma valamilyen megmagyarázhatatlan oknál fogva furcsán néz ránk. Furcsa történetek terjengenek rólunk, melyek ellen nem védekezhetünk, hiszen nem „kard ki kard” folyik az olajozott szó-szóló ellenünk vívott csatája, hanem suba alatt. Igazi hátbatámadás ez, a nyelv eszközeivel.

A környezetünkben eregetett lufik szépek ugyan, de mérges gázzal vannak töltve szólhatnak magánéletről, szakmáról vagy éppen tanulmányokról. Bármiről, amit a vaj-beszédű fel tud használni ellenünk. Ha figyelünk, ha kissé a felszín mögé tekintünk, egészen biztosan rájövünk a kiváltó okra, ami mindennek hátteréül szolgál. Lehet valami számunkra egészen ártalmatlan dolog is, olyasmi is, amire nem is gondolnánk. Talán még ennyi sem, s az elkövető így kompenzálja bármely sérelmét, lelki gondját, családi problémáját, szakmai sikertelenségét.

A nyelv éles kard, vigyázni kell merre döfködünk vele, mert könnyen nehezen gyógyuló sérüléseket okozhatunk általa. De mit tegyünk az ellenünk háborúságból nyelvelővel? Próbáljuk meg jó szóval, szeretetteljes közeledéssel meggyőzni. Hitelesen és őszintén közeledjünk felé, hátha ez lehűti nyelve izzó parazsát.
Miként azokat is, akiket olajjal és vajjal ellenünk-be felken.

Egy dolgot ne tegyünk, semmiképpen ne vegyük fel a kesztyűt, mert akkor átláthatatlan bozótharc, vég nélküli küzdelem veszi kezdetét. Mert amiként az Ige mondja: „A nyelv szelídsége életnek fája, az abban való hamisság pedig a léleknek gyötrelme.” (Példabeszédek 15,4)

Fábián Tibor
161. hozzászólás
Létrehozva: 2009-02-19 21:24
Manó
Kedves Linda!

42490 96% a szavazat állása.
160. hozzászólás
Létrehozva: 2009-02-19 16:18
Linda
Szia Évike!
Ne csodálkozz rajta, szerintem nem, nem tudják, hanem nem akarják tudni, hogy mi a különbség.
A szégyen az, hogy itt sem tudják csak kevesen. Erről már tettek bizonyságot is.

Nem tudod mennyien szavaztak? Mennyi lett a végén? Én is sok ismerősömnek elküldtem.
159. hozzászólás
Létrehozva: 2009-02-17 09:30
Evi
""...És fölkeresé újra a Nagy Elnök az „ő szeretett népét", a székelyeket; s mondá nékik, hogy márpedig „ótonómiátok" soha nem lészen, de ezért ne énreám haragudjatok, hanem saját politikusaitokra, akik ezzel a badarsággal etetnek titeket. Esetleg haragudhattok az alkotmányra is (de ez nem tanácsos!!!), mely szentírás, s kimondja, hogy Románia egységes nemzetállam, s abban semmiféle „ótonómiáknak" helye nincs, főleg területi és etnikai alapon nincs...

Na, valahogy így esék az újabb nagy látogatás, ami már senkit nem lep meg, hiszen szeret errefelé járni Băsescu Traian Elnök polgártárs. Ám most a tárt karos fogadtatással baj van, az a kitárt kar már akkor lehanyatlott, amikor „épületes" eszméit Budapesten fejtette ki, s idehaza többször és részletezve megismételte.

Mi a baja a vasfejű székelynek Nagy Elnökünk okfejtésével? Először is az, hogy a tilalmat az alkotmány egy hazug passzusából eredezteti, s lehet az a „szent" első cikkely is, mégis valótlanságot állít és állapít meg, mert Románia lehet egységes, de nem nemzetállam, akkor sem, ha feleannyi kisebbségi állampolgára lenne, amennyi van. Még a fennforgó tendenciák is mást mutatnak, tekintve például a roma származású lakosság mérhetetlen számbéli térnyerését... De enélkül sem lenne az, mert mi, itteni magyarok — bár fogyatkoztunk lélekszámban — soha nem tartottuk másnak, mint magyarnak magunkat, s ha egy más ország (különben lojális) állampolgárai vagyunk is, a magyar kultúrnemzethez tartozunk. Persze, ezek bonyolult dolgok, a kérdés fogalomrendszere is kusza és kidolgozatlan, de az én- és az öntudat, a történelmi, nyelvi és kulturális örökség makacs dolog.

Băsescu „székelygyőzködő" érvei még siralmasabbak, mint az autonómia merev tagadása. Azt állítja például, hogy nem a „magyartalanító" kormánypolitika érvényesült itt, hanem az ellenkezője, a „romántalanítás", hiszen az önkormányzatokból kiszorítják a nagy tudású román szakembereket, arra hivatkozva, hogy nem tudnak magyarul. Nem tudom, hol látott ilyet, honnan veszi értesüléseit, de hazug és alattomos az egész állítás, s ugyanarra a szemforgató hitványságra alapozódik, miszerint nem a hivatalnoknak kell megtanulnia a helyi lakosság nyelvét, hanem a száz százalékban magyar lakosságnak az egyetlen hivatalnokét. A nyelvi imperializmus példátlan példája ez, a közösségek ellen fordított furkósbot, mellyel identitástudatát próbálják kiverni belőle.

Băsescu további ferdítései és hazugságai közé tartozik az az állítás, hogy Székelyföld leszegényedéséért az itteni magyar politikusok lennének felelősek. Nem. A mindenkori román politika és a mindenkori román kormányok felelősek ezért, hiszen a kommunista érában véghezvitt helyi iparosítás nem szolgált egyebet, mint a magyar települések betelepítéses elrománosítását.

Băsescu választásra készül, s mint minden román politikus, előhúzza karmantyújából a nagy nacionalista kártyát. Most már hiába jön-megy, fisztikol Székelyföldön, ő egy magyar szavazatot sem fog megszerezni. Mert: egyszer volt Budán kutyavásár...""

Magyari Lajos, Háromszék
158. hozzászólás
Létrehozva: 2009-02-16 18:11
Evi
Ez igen!!! Köszönöm Nektek, mert nélkületek kevesen lettünk volna egy ilyen eredményhez! :)

Egyébként tudjátok mi a tragikomikus? Az emúlt hétvégén Basescu idejött Kovásznára, hogy tárgyaljon a székelyföldi előljárókkal autonómia-ügyben. Itt derült ki, hogy Románia államelnökének a leghalványabb fogalma sincs arról, hogy mit követelünk!!! Nem tudja: mi az autonómia!!! Határátlépőkről hadovált, s mindenféle vélt akadályokat sorolt fel, amiből arra lehet következtetni, hogy ő azt hiszi: az autonómia azonos a függetlenséggel... És itt van a kutya elásva! Csípőből lő, zsigerből nemet mond arra, amit mi kérünk! Nem az a baj, hogy nem tudja! Emberek vagyunk, nem lexikonok, hogy mindent tudjunk... De könyörgöm: mielőtt visszautasít valamit, nem tájékozódik, hogy mi es az a valami?! :(((
157. hozzászólás
Létrehozva: 2009-02-16 16:00
Marika
30327 ilyen gyorsan emelkedik.
156. hozzászólás
Létrehozva: 2009-02-16 15:58
Marika
30290 a szavazat állása 96%.
155. hozzászólás
Létrehozva: 2009-02-16 10:02
Manó
26081 a szavazat állása 96%.
154. hozzászólás
Létrehozva: 2009-02-14 20:32
Evi
18060 szavazat: 84%!!! :)

Torokad, jó! Sőt ha enged a gép, naponta többször es lehet, csak nem mindig hagyja... Van mikor azt írja ki felül románul, hogy erről az IP címről már többet nem lehet szavazni... De nem mindig! ;)
153. hozzászólás
Létrehozva: 2009-02-14 11:39
torokad
Most olvastam én is a tegnap esti cikket, amit Evi is kiírt ide. Sajnálom!
Talán akkor is előrefelé lépdesünk..., hiszek ebben!
addig is marad ez... JÓ HA MINDEN NAP SZAVAZOK? :-)
152. hozzászólás
Létrehozva: 2009-02-14 11:39
Evi
Elozmény: ( torokad @ 2009-02-14 11:23)
Sziasztok!

Én is szavaztam, bár ha jól tudom, ennek jelentősége igazán Nektek lesz március 15-én, amikor helyi választásokat tartanak "odakint". Igaz ez?
Mindenesetre én is terjesztem ezt a linket!!!
Szia!:) Köszönöm szépen minden Magyar embernek, aki támogatott minket ebben a kilátástalannak tűnő harcban, amiben (minden ezt leverni küldetett aljas módszerek ellenére) mi kitartóan hiszünk és soha nem fogjuk feladni a harcot, amíg élünk!

Az aggodalmaim az alábbi cikk miatt erősödtek fel valamelyest:

""Háromszéken eddig tíz önkormányzat fogadta el az autonómia-népszavazás megszervezéséről szóló határozatot, és kilenc testület dokumentumát juttatták el a prefektúrához — derül ki a kormánybiztosi hivatal összesítéséből.

Codrin Munteanu prefektus elmondta, az elődje, György Ervin által irányított intézmény minden határozatot megtámadott, Kézdivásárhely visszavonta, majd módosított változatban újra elfogadta a referendum megszervezését, és a visszavonás mellett döntött az árkosi testület is. A megyei törvényszék alapfokon érvénytelenítette a bükszádi és a baróti határozatot, a nagyborosnyói, illyefalvi, vargyasi, mikóújfalusi és kézdivásárhelyi ügyet hamarosan napirendre tűzik. Az uzoni önkormányzat határozata a közeljövőben kerül törvényszékre, és ha megkapja a prefektúra, hasonló sors vár a sepsiszentgyörgyi döntésre is — nyomatékosított az új prefektus. Leszögezte: az ő álláspontja szerint is törvénytelen az autonómiáról szóló népszavazás kiírása, így a prefektúra minden erre vonatkozó helyi határozatot következetesen megtámad majd.

Ennek ellenére kérlek Titeket, hogy imádkozzatok értünk!!! Sajnos politikai síkon nem várhatunk sem segítséget, sem egy jó szót a "magyar" kormánytól... Én viszont töretlenül hiszem, hogy a Magyar Nemzet tagjai összefognak és egymás mellett harcoljuk végig e közös harcot! Egyelőre azonban "csak" imával segíthettek nekünk. Eljön az idő, mikor egyemberként fel kell majd sorakozzunk és váll váll mellett harcolni... Készüljetek fel, hatalmas változások előtt állunk és nem biztos, hogy áldozatok nélkül elérjük a Célt... :(
151. hozzászólás
Létrehozva: 2009-02-14 11:23
torokad
Sziasztok!

Én is szavaztam, bár ha jól tudom, ennek jelentősége igazán Nektek lesz március 15-én, amikor helyi választásokat tartanak "odakint". Igaz ez?
Mindenesetre én is terjesztem ezt a linket!!!
150. hozzászólás
Létrehozva: 2009-02-13 22:15
Ili
A sok aggodalomra ezt a verset idézték!

Üzenet haza

Üzenem az otthoni hegyeknek:
a csillagok járása változó.
És törvényei vannak a szeleknek,
esőnek, hónak, fellegeknek
és nincsen ború, örökkévaló.
A víz szalad, a kő marad,
a kő marad.

Üzenem a földnek csak teremjen,
ha sáska rágja is le a vetést.
Ha vakond túrja is a gyökeret.
A világ fölött őrködik a Rend
s nem vész magja a nemes gabonának,
de híre sem lesz egykor a csalánnak;
az idő lemarja a gyomokat.
a kő marad.

Üzenem az erdőnek ne féljen,
ha csattog is a baltások hada.
Mert erősebb a baltánál a fa
s a vérző csonkból virradó tavaszra
új erdő sarjad győzedelmesen.
S még mindig lesznek fák, mikor a rozsda
a gyilkos vasat rég felfalta már
s a sújtó kéz is szent jóvátétellel
hasznos anyaggá vált a föld alatt.
a kő marad.

Üzenem a háznak, mely fölnevelt.
ha egyenlővé teszik is a földdel,
nemzedékek őrváltásain
jönnek majd újra boldog építők
és kiássák a fundamentumot
s az erkölcs ősi, hófehér kövére
emelnek falat, tetőt, templomot.

Jön ezer új Kőmíves Kelemen,
ki nem hamuval és nem embervérrel
köti meg a békesség falát,
de szenteltvízzel és búzakenyérrel
és épít régi kőből új hazát.
Üzenem a háznak, mely fölnevelt,
a fundamentum Istentől való
és Istentől való az akarat,
mely újra építi a falakat.
a kő marad.

És üzenem a volt barátaimnak,
kik megtagadják ma a nevemet,
ha fordul egyet újra a kerék,
én akkor is a barátjok leszek
és nem lesz bosszú, gyűlölet, harag.
Kezet nyújtunk egymásnak és megyünk
és leszünk Egy Cél és Egy Akarat,
a víz szalad, de a kő marad,
a kő marad.

És üzenem mindenkinek,
testvérnek, rokonnak, idegennek,
gonosznak, jónak, hűségesnek és alávalónak,
annak, akit a fájás űz és annak,
kinek kezéhez vércseppek tapadnak,
vigyázzatok és imádkozzatok!
Valahol fönt a magos ég alatt
mozdulnak már lassan a csillagok
a s víz szalad és csak a kő marad,
a kő marad.

Maradnak az igazak és a jók.
A tiszták és békességesek.
Erdők, hegyek, tanok és emberek.
Jól gondolja meg, ki mit cselekszik!

Likasszák már az égben fönt a rostát
s a csillagok tengelyét olajozzák
szorgalmas angyalok.
És lészen csillagfordulás megint
és miként hirdeti a Biblia,
megméretik az embernek fia
s ki mint vetett, azonképpen arat.
Mert elfut a víz és csak a kő marad,
de a kő marad.
Wass Albert
149. hozzászólás
Létrehozva: 2009-02-13 21:28
Evi
13550 szavazat!!! 93%! Ez már minden álmomat felülmúlja! :))) Köszönöm mindenkinek, aki segített ebben! Meggyőződésem, hogy ez nagyrészt a csonkahoni Barátaimnak köszönhető. Köszönöm hogy mellettünk vagytok, ez nekem nagyon sokat jelent! :)

A rossz hír:

http://szentkoronaradio.com/elszakitva/2009_02_13_veszelyben-az-autonomia-referendum

Imádkozzatok értünk!!!
148. hozzászólás
Létrehozva: 2009-02-13 17:08
Marika
Rápillantottam! 93% - 11970 szavazat!

147. hozzászólás
Létrehozva: 2009-02-13 11:44
Manó
Már 92%-on áll 10002 szavazattal.
146. hozzászólás
Létrehozva: 2009-02-12 22:49
Lotti
Üdvözlet mindenkinek! Most szavaztam, 90% és 7792 szavazat! :)
145. hozzászólás
Létrehozva: 2009-02-12 20:04
Evi
89%!!! Na még!!! :)))
144. hozzászólás
Létrehozva: 2009-02-12 13:52
Evi
Mindenkinek köszönöm!!! 4915 szavazat, 86%!!!!!!!!!!!! HAJRÁÁÁÁÁÁÁ!!!

Puszi! :)
143. hozzászólás
Létrehozva: 2009-02-12 13:33
Evi
Mindenkinek köszönöm!!! 4915 szavazat, 86%!!!!!!!!!!!! HAJRÁÁÁÁÁÁÁ!!!

Puszi! :)
142. hozzászólás
Létrehozva: 2009-02-12 11:24
Katang
Sziasztok Lányok! Köszi a linket, szavaztam!!!
141. hozzászólás
Létrehozva: 2009-02-12 09:27
Ili
Elozmény: ( Evi @ 2009-02-11 15:46)
Sziasztok! Megkérlek szépen, szavazzatok Székelyföld autonómiájára az alábbi linken:

http://www.romanialibera.com/voxpopuli/voxpopuli.php?n=crt

Azoknak, akik nem tudnak románul: a kérdés az, "Egyetért-e Ön Székelyföld autonómiára vonatkozó követelésével?"
A lehetséges válaszok:
- Igen, ez egy jogos kérés
- Nem nagyon, ez egy túlzás
- Kategorikusan nem, el akarják venni tőlünk Erdélyt
- Nem tudom
Miután kipontoztátok a megfelelő választ, a VOTEAZA gombra kell kattintani!

Hajrá, Magyarok! Hajrá, Székelyek!!! Köszönöm!
Gyöngyvirágom Igen!!!:):):)

Timikém téged es puszillak!!!
140. hozzászólás
Létrehozva: 2009-02-12 08:59
Manó
A következő linken lehet szavazni a Székely Autonómiára:
www.romanialibera.com/voxpopuli/voxpopuli.php?n=crt

Az oldal román, tehát ha valaki akar rá szavazni, akkor a szélső balt x-je be, mert az összes többi elutasítás.
Ezt követően nyomja meg a gombot: voteaza (jelentése szavazok)

139. hozzászólás
Létrehozva: 2009-02-11 22:37
Panka
Elozmény: ( Panka @ 2009-02-11 22:35)
Évike! Még szép, hogy szavazunk!!! Ne feledd, ha látszólag sokan nem is, de többen mint hinnéd/hinnétek- mi itt vagyunk Neketek/Veletek! "Mi egy vérből valók vagyunk"! Puszillak!
Ja! Ildi-tantónéni voltam! : )
138. hozzászólás
Létrehozva: 2009-02-11 22:35
Panka
Elozmény: ( Evi @ 2009-02-11 22:12)
Szia, Lotti!

Persze, hogy igaz! :((( Erről van szó, ezért nyílik minden nap a bicska a zsebünkben, ezért szorítjuk össze a fogunkat és várjuk az Isten nyílát, mert mást már régen nincs mit... Ittfelejtett minket a Jóisten, az Anyaországunk haldoklik, szándékosan sorvasztják a Magyart és mi magunkra maradtunk... Természetesen küzdünk! Nem adjuk meg egykönnyen magunkat, de könnyű dolguk van az oláhoknak: Budapesten lehet pattogni szégyenszemre, mert ott velük egy követ fújnak! Itt nekünk nincs normális képviseletünk, s vergődünk szanaszét, nincs ki összefogjon minket... "Maroknyi székely porlik, mint a szikla..." :((( A tehetetlenség tombol bennünk, sokszor ökölbe szorult kézzel olvasom a híreket, potyognak a könnyeim és... nincs mit tennem...
Évike! Még szép, hogy szavazunk!!! Ne feledd, ha látszólag sokan nem is, de többen mint hinnéd/hinnétek- mi itt vagyunk Neketek/Veletek! "Mi egy vérből valók vagyunk"! Puszillak!
137. hozzászólás
Létrehozva: 2009-02-11 22:12
Evi
Szia, Lotti!

Persze, hogy igaz! :((( Erről van szó, ezért nyílik minden nap a bicska a zsebünkben, ezért szorítjuk össze a fogunkat és várjuk az Isten nyílát, mert mást már régen nincs mit... Ittfelejtett minket a Jóisten, az Anyaországunk haldoklik, szándékosan sorvasztják a Magyart és mi magunkra maradtunk... Természetesen küzdünk! Nem adjuk meg egykönnyen magunkat, de könnyű dolguk van az oláhoknak: Budapesten lehet pattogni szégyenszemre, mert ott velük egy követ fújnak! Itt nekünk nincs normális képviseletünk, s vergődünk szanaszét, nincs ki összefogjon minket... "Maroknyi székely porlik, mint a szikla..." :((( A tehetetlenség tombol bennünk, sokszor ökölbe szorult kézzel olvasom a híreket, potyognak a könnyeim és... nincs mit tennem...
136. hozzászólás
Létrehozva: 2009-02-11 16:25
Lotti
Döbbenten olvastam az alábbi cikket! Kedves Évi, ez tényleg igaz???

„Le a székely zászlókkal!”

A sepsiszentgyörgyi polgármesteri hivatal épületén lengedező székely zászlók eltávolítását kérte a városvezetéstől Codrin Munteanu nemrég kinevezett Kovászna megyei prefektus – írja a kolozsvári Krónika című napilap.

A zászlókat tavaly decemberben tűzte ki a helyi önkormányzat a városháza homlokzatára, a román trikolór és az Európai Unió zászlója mellé. A prefektus szerint a törvényes előírások alapján a közintézmények épületeire legfeljebb két román trikolórt szabad kitűzni a főbejárat fölé. Kivételt képez az Európai Unió "különleges státuszú" zászlaja, amelynek elhelyezése széles körben elfogadott. A politikus úgy vélekedett: Kovászna megyében több helyzetben is az az elv érvényesült, hogy amit nem tilt a törvény, azt szabad. "Ez az elv azonban nem érvényes, amikor egy törvény előír egy bizonyos magatartást, ezt minden elsőéves joghallgató tudja" - fogalmazott Munteanu.

Az új prefektus múlt heti hivatalba iktatási ceremóniája előtt a Kovászna megyei prefektúra és a megyei önkormányzat által közösen használt ülésteremből eltávolították a holdas-napos székely lobogót és a megye zászlaját is.

Tavaly augusztusban Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) elnöke írásban kérte a székelyföldi önkormányzatokat, tegyék hivatalossá a székely zászlót azáltal, hogy kitűzik azt. A Kónya Ádám által tervezett jelképet több székelyföldi önkormányzat is kitűzte. Lépésüket azonban a Hargita megyei prefektúra többszöri felszólítás után megtámadta a közigazgatási bíróságon.
135. hozzászólás
Létrehozva: 2009-02-11 15:46
Evi
Sziasztok! Megkérlek szépen, szavazzatok Székelyföld autonómiájára az alábbi linken:

http://www.romanialibera.com/voxpopuli/voxpopuli.php?n=crt

Azoknak, akik nem tudnak románul: a kérdés az, "Egyetért-e Ön Székelyföld autonómiára vonatkozó követelésével?"
A lehetséges válaszok:
- Igen, ez egy jogos kérés
- Nem nagyon, ez egy túlzás
- Kategorikusan nem, el akarják venni tőlünk Erdélyt
- Nem tudom
Miután kipontoztátok a megfelelő választ, a VOTEAZA gombra kell kattintani!

Hajrá, Magyarok! Hajrá, Székelyek!!! Köszönöm!
134. hozzászólás
Létrehozva: 2009-02-09 21:20
Evi
Ilikém, köszönöm, hogy feltetted! Sajnos ma nem volt időm benézni, pedig terveztem egy rövid beszámolót itt...
Az alábbi cikkben van egy rövid videó-összefoglaló es, akit érdekel:

http://szentkoronaradio.com/elszakitva/2009_02_08_intezmenyvezetok-levaltasa-ellen-tiltakoztak-erdelyben

Természetesen ott voltunk mi es! A gyerekeket nem mertem vinni, féltem nehogy balhé legyen, de hála Istennek civilizáltan zajlott! Rengeteg transzparens, székely-, magyar és Árpád-sávos zászlók, egyházi és politikai vezetők, hívek, akiket semmi, de semmi nem választott el egymástól, sem vallási, sem politikai hovatartozás, egyetlen cél volt: váll váll mellett bátran kiállni a nemzetünk érdekei mellett és megmutatni az elnyomóknak, hogy nem fogjuk hagyni magunkat! Basescu Budapestről üzente nekünk (vajon mé ugrálnak a megszállóink a magyar fővárosban?), hogy SOHA nem lesz autonómia! Mi most kb. hatezren gyűltünk össze Sepsiszentgyörgy főterén és a jelenlétünkkel üzentük Basescunak innen, Székelyföldről, hogy NEM, NEM, SOHA!!! Soha nem adjuk fel a nemzeti öntudatunkat és soha nem hajlunk meg!

"...Nem mozdultak a viharban, mint a szálfák kettétörtek!" (Kányádi Sándor: Nyergestető)

Lélekemelő érzés volt látni ezt az összefogást! Nagyon örülök, hogy erre képesek voltunk és szívből remélem, hogy ez a jövőben es így lesz... Talán példa-értékű lehet a csonkahoni magyaroknak es: nem mi egymásnak vagyunk az ellenségei és csak összefogással lehet elérni valamit!:)
133. hozzászólás
Létrehozva: 2009-02-09 20:17
Ili
Ezrek vonultak utcára

A magyar intézményvezetőkért és a területi autonómiáért

Amikor nagy baj van, nem szabad soha hallgatnunk hangzott el tegnap délben Sepsiszentgyörgyön a prefektúra épülete előtt, ahol a történelmi magyar egyházak felhívására körülbelül ötezren gyűltek össze, hogy példás összefogásról tanúbizonyságot téve felemeljék szavukat a román kormány ,,gyarmatosító" szándékai ellen, és kifejezzék igényüket Székelyföld területi autonómiája iránt. A nagygyűlés résztvevői nevében Dénes Csaba református esperes, Albert Álmos RMDSZ-es szenátor, Kulcsár-Terza József a háromszéki MPP nevében tízpontos petíciót iktatott be a kormánymegbízotti hivatalban, amelyet az államfői hivatalhoz, a kormányhoz és az Európai Parlamenthez is eljuttatnak. Ebben követelik többek között az etnikai arányos képviselet biztosítását a központi és helyi állami intézményekben, az állami támogatású önálló magyar egyetem létrehozását, az etnikai arányok megváltoztatását célzó betelepítések leállítását, az elkobzott egyházi és közösségi vagyon gyorsított visszaszolgáltatását, Székelyföld területi autonómiáját. A tiltakozó megmozduláson számos politikus, honatya, megye- és városvezető részt vett, ám a rendezvényen politikai diskurzus nem hangzott el, csak az egyházak képviselői mondtak beszédet.

Ez a vasárnap kissé más volt, mint a többi, mintha még a harangok is másképp szóltak volna, dél körül megélénkült a város, ünneplőbe öltözött emberek igyekeztek, aztán székely zászlóval, piros-fehér-zöld lobogókkal, táblákkal felszerelt, rendezett sorokba tömörült csoportok vonultak a templomokból a prefektúra előtti térre, ahol a rétyi fúvószenekar dallamai mellett a jelenlevők mindig tapssal várták az újonnan érkezőket. És a tömeg egyre csak nőtt a rendezett sorokhoz csatlakoztak a járókelők, vidékről is érkeztek buszok, sőt, Hargita megyeiek is szolidarizáltak a tüntetőkkel (jelen volt többek között a Hargita Megyei Tanács elnöke, Korodi Attila képviselő vagy Sógor Csaba európai parlamenti képviselő), fiatalok és idősebbek egyaránt utcára vonultak, az egyházi elöljárók színre lépésekor már több ezren gyűltek össze csöndes méltósággal a kordonokkal elhatárolt kormánymegbízotti hivatal épülete előtt. És mint a feliratozott táblákból, a Traian Băsescu államfő nevét kísérő füttykoncertből kiderült, nem csupán az arányos magyar képviseletért, a magyar intézményvezetők leváltása ellen vonultak utcára a háromszékiek, hanem a területi autonómia iránti igényüket is ekként fejezték ki. ,,A megoldás, az autonómia" hirdette több tábla magyar, román és angol nyelven, másokon meg, Területi autonómiát a Székelyföldnek, Magyar intézményvezetőket, Tartsák be az etnikai arányosságot.

"Nem csak voltunk, hanem vagyunk, és akarunk lenni" szögezte le köszöntőbeszédében Hajdu János római katolikus főesperes, majd Petőfi Sándor szavait idézve mondta, rabok többé nem leszünk. ,,Kereszténynek lenni és magyarnak lenni ikertestvérek" fejtette ki. Dénes Csaba református esperes a bibliai Akháb és Nábót történetéről beszélve hangsúlyozta, atyáink örökségét nem hagyjuk, felemeljük szavunkat a hatalmi önkény ellen. Hiszen mindannyian Nábótok vagyunk, ha örökségünket el akarják venni. Nem az egyház feladata, hogy utcára hívja az embereket, de ha nagy baj van, fel kell emelnünk szavunkat, nem szabad soha hallgatni szögezte le. Kovács István unitárius lelkész emlékeztetett: hasonló kordonok mellett állt a tömeg ezelőtt húsz évvel is, amikor a diktatúrával szegült szembe. Imájában hangsúlyozta, az autonómia Isten ügye is, hiszen minden élőlényt, minden embert szabadnak teremtett. ,,Adj hitet, Uram, hogy egymás kezét megfogó közösséggé magasztosuljunk, amely ki tudja mondani, hogy soha, soha egyedekként sodródva" zárta beszédét az unitárius lelkész. Nemes Levente színművész egy Reményik-költemény elszavalásával tette ünnepélyesebbé a hangulatot, majd Papp Attila református lelkész szólalt fel, hangsúlyozva, a nagygyűlés tanúskodik arról, hogy van jogunk otthon lenni. Egyúttal felolvasta a résztvevők tapsa által meg-megszakítva az egyházak, a civil szervezetek, az RMDSZ és az MPP közös nyilatkozatát. ,,A magyar intézményvezetők leváltásával veszélybe kerül a nyelvi szabadság, az autonómia, a magyar jövő folytonossága Székelyföldön.
Nem fogadhatjuk el a gyarmatosítást, nem fogadjuk el, hogy Bukarestből megkérdezésünk nélkül rólunk döntsenek, nem fogadjuk el, hogy megalázzanak, hogy hátrányos helyzetbe hozzák székely népünket" hangzott.
Emlé­keztettek! Európa legalább 11 országában működik az autonómia valamely formája, és ezt ásta alá Traian Băsescu Bukarestben elhangzott felháborító nyilatkozata, amely a székelység területi autonómiához való jogát kérdőjelezte meg. ,,Mi ennek ellenére tudjuk, hogy államelnökök jönnek, államelnökök mennek, de Szé­kelyföld marad. Székelyföld marad" zárult a hatalmas taps kíséretében felolvasott nyilatkozat.

Nemes Levente olvasta fel a tízpontos petíciót is, amelyet Albert Álmos RMDSZ-es szenátor, Kulcsár-Terza József, az MPP háromszéki szervezetének elnöke és Dénes Csaba református esperes iktatott be a prefektúrán azzal a céllal, hogy Traian Băsescu államfőhöz, a kormányhoz, valamint európai parlamenti képviselőink Tőkés László, Sógor Csaba, Winkler Gyula közvetítésével az Európai Parlamenthez is eljuttatnak. A rendezvény a székely himnusz és a nemzeti fohász közös eléneklésével zárult.

Farcádi Botond, Háromszék, 2009-02-09
Hirdetés
Hasznos oldalak Impresszum Copyright Médiaajánlat Vélemény Oldaltérkép